Jak chronić rusztowania przed działaniem wiatru?
Rusztowanie to konstrukcja tymczasowa, która narażona jest na bezpośrednie oddziaływanie rozmaitych czynników zewnętrznych, w tym m.in. wiatru. Wpływ wiatru wpływa nie tylko na powstawanie drgań, ale i wirów, co może wpływać na stabilność i sztywność rusztowania. Im mocniej wieje wiatr, tym większe ryzyko podczas eksploatacji konstrukcji.
Działanie wiatru a kotwienie rusztowania
Jednym ze sposobów na dodatkowe zabezpieczenie rusztowania przed działaniem wiatru jest zastosowanie większej liczby kotwień. Ich liczba docelowo powinna być dostosowana do warunków bezpieczeństwa wynikających z dokładnej analizy wpływu obciążeń na konstrukcję (zwłaszcza obciążeń powodowanych przez wiatr). Istotny jest przy tym również rodzaj i sposób rozmieszczenia zakotwiczeń. Kotwienie ma zapewnić stateczność i sztywność rusztowaniu. Pozwala też na przeniesienie sił zewnętrznych działających na obiekt, w tym siły bocznego parcia wiatru, obciążenia statyczne, obciążenia wywołane pracą ludzi itd.
Inne sposoby na zabezpieczenie rusztowania przed wiatrem
Sposobów na dodatkowe zabezpieczenie rusztowania aluminiowego przed bezpośrednim oddziaływaniem wiatru jest jednak więcej. Zaliczamy do nich przede wszystkim różnego rodzaju osłony, takie jak np. siatki ochronne, plandeki, folie. Ich celem jest ochrona pracowników przed upadkiem z wysokości w przypadku wystąpienia drgań spowodowanych działaniem wiatru. Redukują też siłę wiatru, co wpływa na komfort pracy. Oprócz tego chronią przed silnym słońcem.
Należy przy tym podkreślić, że dla bezpieczeństwa pracy na rusztowaniu w warunkach zewnętrznych konieczne jest przestrzeganie obowiązujących standardów. Nie należy wykonywać działań na wysokościach, jeśli prędkość wiatru przekracza 10 m/s. Są to jednak wskazania, gdyż w praktyce zawsze istnieje możliwość przerwania realizacji usług w niekorzystnych warunkach pogodowych. Trzeba wówczas zastosować odpowiednio dobrane formy zabezpieczeń.