Certyfikacja rusztowań. Dlaczego jest ważna?
Bezpieczeństwo podczas pracy z zastosowaniem rusztowania to zdecydowanie jeden z najważniejszych czynników. Roboty wykonywane na wysokości niestety obarczone są wysokim ryzykiem nieszczęśliwych wypadków, które mogą zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet życiu pracowników. Dlatego właśnie warto zwracać uwagę na certyfikowane rusztowania. Certyfikaty to potwierdzenie, że dana konstrukcja spełnia obowiązujące standardy bezpieczeństwa.
Certyfikacja rusztowań w Polsce
W wielu państwach europejskich, takich jak np. Niemcy, Francja czy Szwecja, każde rusztowanie musi posiadać odpowiednie certyfikaty. Jest to warunek konieczny do dopuszczenia danej konstrukcji do obrotu. W Polsce nadal nie ma takiego obowiązku. Jednak nie sposób nie zauważyć wzrostu świadomości użytkowników, dla których bezpieczeństwo staje się coraz bardziej istotne, podobnie jak wydajność i jakość wykonywanej pracy. Klienci coraz bardziej są zainteresowani obiektywnym potwierdzeniem standardów bezpieczeństwa produktów. Dotyczy to również rusztowań.
Jakie standardy bezpieczeństwa powinno spełniać rusztowanie?
Certyfikat to potwierdzenie nie tylko wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale i jakości rusztowania aluminiowego. Proces certyfikacyjny jest złożony i rygorystyczny, zatem przejść mogą go wyłącznie solidne i niezawodne konstrukcje. W Polsce certyfikacją systemów rusztowań zajmuje się Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (IMBIGS).
Jeśli pracownicy wykonują prace na wysokości, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie im wszystkich niezbędnych narzędzi do realizowania obowiązków w sposób wydajny i bezpieczny. Certyfikat uwiarygodnia jakość i zgodność z normami bezpieczeństwa danego rusztowania.