Wysokość robocza jako podstawowy parametr rusztowania
Podczas doboru rusztowania trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii, takich jak rodzaj konstrukcji, sposób jego posadowienia czy specyfika zastosowanych zabezpieczeń, jednak jednym z najważniejszych parametrów, na który zwraca się uwagę w pierwszej kolejności, jest wysokość robocza. Co ona oznacza? Jak jest mierzona? Kilka istotnych wskazówek na ten temat w dalszej części naszego wpisu.
Czym jest wysokość robocza rusztowania?
Termin wysokość robocza odnosi się do odległości mierzonej w pionie od płaszczyzny podłoża, np. podestu, na którym stoi pracownik, do miejsca, gdzie można swobodnie sięgnąć ręką. To bardzo ważny parametr w przypadku rusztowań i drabin, ponieważ wskazuje, w jakim stopniu można obniżyć wysokość rusztowania podczas prac w niskich pomieszczeniach. Przy pracach na znacznych wysokościach zbyt niskie rusztowanie może oznaczać konieczność dobrania elementów podwyższających rusztowanie.
Trzeba przy tym podkreślić, że wysokość robocza jest dość umownym parametrem, a jednocześnie bardzo ważnym, a wręcz zasadniczym przy doborze rusztowania. Na tej podstawie można dobrać urządzenie adekwatnie do miejsca i specyfiki pracy.
Wysokość robocza a inne parametry
Z perspektywy użytkownika informacja o wysokości rusztowania jest niewystarczająca. Dopiero wysokość robocza pozwala dokładnie ustalić, jaki jest właściwy zasięg pracownika korzystającego z konstrukcji.
W ofercie naszej firmy dostępne są rusztowania przejezdne aluminiowe o różnych parametrach. Przykładowo, w rusztowaniach o wysokości 3,30 m wysokość podestu wynosi 2,30 m, a wysokość robocza to 4,30 m. Jak więc widać, różnice między tymi wartościami są znaczne. Najwyższa z zapewnianych konstrukcji ma wysokość 17,30 m, natomiast jej wysokość robocza osiąga 18,30 m. Możliwości w zakresie doboru odpowiedniego urządzenia są spore, dlatego też każdy może znaleźć rozwiązanie najlepiej dopasowane do potrzeb. Aluminiowe rusztowania znajdują bardzo szerokie zastosowanie: od typowych prac budowlanych, poprzez remontowe, wykończeniowe, instalacyjne, malarskie, spawalnicze, konserwacyjne, porządkowe i wiele innych.
Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem rusztowania aluminiowego, zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy.