Jakie szalunki określamy mianem przestawnych?
Szalunki to tymczasowe konstrukcje, które wykorzystuje się podczas wylewania elementów betonowych. Znajdują zastosowanie przy budowie m.in. ław fundamentowych, schodów oraz stropów. Tradycyjne szalunki wykonuje się z drewna, od którego pochodzi zamienne określenie szalowania, czyli deskowanie. Obecnie jednak drewniane konstrukcje coraz częściej zastępują systemy szalunkowe wykonywane z elementów stalowych i sklejki drewnianej bądź płyty trójwarstwowej. Z systemami szalunkowymi często łączy się szalunki przestawne. Czym charakteryzuje się ten rodzaj szalunków? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.
Co wyróżnia szalunki przestawne?
Szalunki przestawne to określenie, które stosuje się w odniesieniu do jednej z trzech metod szalowania inwentaryzowanego, czyli takiego, które wykonuje się przy pomocy szalunków wielokrotnego użytku. Szalunki wielokrotnego użytku to z kolei alternatywne określenie dla szalunków systemowych. Jak można scharakteryzować szalunki przestawne? Szalunki przestawne to takie, które demontuje się po stwardnieniu mieszkanki betonowej i w razie potrzeby montuje ponownie w innym miejscu. Tuż obok nich w systemach szalunkowych wyróżnia się też szalunki przesuwne (takie, które można przesuwać w górę i w dół bez konieczności demontażu) oraz szalunki ślizgowe (które przesuwa się w płaszczyźnie tzw. lica konstrukcji, również bez konieczności wcześniejszego demontażu).
Jakie są zalety szalunków przestawnych?
Największą zaletą szalunków przestawnych ściennych i stropowych jest trwałość, która przekłada się na możliwość ich kilkukrotnego użycia na różnych budowach. W przeciwieństwie do tradycyjnych szalunków konstrukcje systemowe przestawne są odporne na odkształcenia i działanie wilgoci. Oprócz tego mogą być wykorzystywane do budowy skomplikowanych żelbetonowych konstrukcji, w których problematyczne może być zastosowanie tradycyjnego deskowania. Ponadto szalunki przestawne często można też wypożyczyć. Taka opcja jest opłacalna szczególnie w przypadku jednorazowego wykorzystania szalunków np. przy budowie domu jednorodzinnego.