Praca na wieżach aluminiowych a BHP
Wieże aluminiowe wykorzystuje się na budowach, w magazynach i halach fabrycznych. Znajdują zastosowanie w miejscach, w których wykonuje się prace na wysokości, a jednocześnie konieczna okazuje się częsta zmiana lokalizacji. Tego rodzaju rusztowania przejezdne wyróżnia duża stabilność oraz lekkość, która wynika m.in. z zastosowania aluminium jako materiału konstrukcyjnego. Wieże aluminiowe charakteryzuje też prosty montaż i demontaż bez konieczności używania złączy i innych drobnych elementów. I choć tego rodzaju konstrukcje są trwałe i sztywne, podczas ich użytkowania należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.
O jakich zasadach należy pamiętać podczas użytkowania wież aluminiowych?
Pracę na wysokości uznaje się za jedną z najniebezpieczniejszych rodzajów prac. Chcąc uniknąć upadków i innych nieszczęśliwych zdarzeń, ważne jest więc stosowanie się do zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. W przypadku wież aluminiowych takich jak dostępne w ofercie naszej firmy S.K.A.T Rusztowania wieże BoSS szczególne znaczenie ma właściwy montaż konstrukcji. W tym przypadku należy bezwzględnie korzystać z instrukcji opracowanej przez producenta przejezdnego rusztowania. Poza tym taki montaż powinien odbywać się pod nadzorem wyszkolonego pracownika lub kierownika budowy, których obowiązkiem przed bezpośrednim użytkowaniem wieży jest sprawdzenie, czy rusztowanie jest złożone poprawnie.
W pracy na wysokości należy korzystać wyłącznie z rusztowań przejezdnych, które zostały dopuszczone do pracy w takich warunkach. Wieże aluminiowe dopuszcza się do użytkowania dopiero po dokonaniu odbioru rusztowania przez kierownika budowy lub inną uprawnioną osobę. Taki odbiór musi zostać udokumentowany w dzienniku budowy lub protokole odbioru technicznego. Bezwzględnie należy również pamiętać o tym, że wieże aluminiowe muszą być ustawiane wyłącznie na równym i płaskim podłożu, a zmiany ich lokalizacji dokonuje się wtedy, gdy na podeście roboczym nie znajdują się pracownicy. Trzeba też stosować się do zaleceń producenta wieży odnośnie dopuszczalnego obciążenia rusztowania. Przekroczenie norm niesie ryzyko destabilizacji konstrukcji, co stanowi zagrożenie dla pracowników.