Jakie są rodzaje i zastosowanie rusztowań drabinowych?
Rusztowania pozwalają na wykonanie różnego rodzaju prac remontowych na wysokościach. Dzięki nim możliwe jest dotarcie do trudnodostępnych miejsc zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Na rynku popularnością cieszą się tego typu konstrukcje wykonane ze stali oraz aluminium. W zależności od charakterystycznych cech tego typu konstrukcje można podzielić na kilka typów. Jednymi z niezawodnych rusztowań są te drabinowe. Dlaczego?
Czym są rusztowania drabinowe?
Czas, przez jaki pracownik może wykonywać prace na wysokościach, będąc na drabinie, jest ściśle ograniczony. Nierzadko jednak dotarcie do trudnodostępnych miejsc okazuje się znacznie wygodniejsze dzięki wykorzystaniu właśnie tego elementu. W celu zapewnienia komfortu pracy, a także zwiększenia bezpieczeństwa osoby przebywającej na wysokości warto sięgnąć po rusztowania drabinowe. Jak podpowiada nazwa to połączenie drabiny z poprzeczną, długą platformą, na której może stanąć pracownik. To również dobre miejsce na zostawienie przydatnych narzędzi. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba tracić czasu na schodzenie po potrzebne akcesoria. Ze względu na to, że tego typu konstrukcje są proste w montażu, lekkie oraz nie zajmują dużo miejsca, wiele osób chętnie używa ich podczas gruntownych remontów. Rusztowania z powodzeniem mieszczą się w wąskich, ciasnych pomieszczeniach, a także tych, w których sufit osiąga różne wysokości.
Wyróżnia się kilka typów rusztowań drabinowych. Mogą być one dostawiane, jednostronne oraz dwustronne. Dobrym rozwiązaniem są również tego typu konstrukcje wyposażone w kółka, czyli jezdne rusztowania drabinowe. Ich główną zaletą jest to, że sprawnie i bez wysiłku można je przestawić w dowolne miejsce. Coraz częściej można także regulować wysokość danej konstrukcji. Ponadto platforma rusztowań drabinowych ma antypoślizgową powierzchnię, co zwiększa bezpieczeństwo osoby podczas pracy. Modele aluminiowe są lekkie, ale przy tym stabilne oraz odporne na wszelkie uszkodzenia.