Rusztowania nietypowe. Przykłady rozwiązań
Rusztowania to konstrukcje, które mają zastosowanie przy pracach w trudno dostępnych dla człowieka miejscach, np. podczas odnawiania elewacji, przy budowach autostrad, estakad, mostów itp. Umożliwiają one działania na pewnych wysokościach i dzielą się na różne typy w zależności od przeznaczenia, sposobu użytkowania, ale także materiału, z którego są wykonane.
Czym są rusztowania nietypowe?
Rusztowania nietypowe to wszystkie konstrukcje, które wymagają przygotowania specjalnego projektu. Najczęściej chodzi o rusztowania, których wykonanie jest nieco bardziej skomplikowane z uwagi na charakter obiektu, przy którym mają stanąć. Tego typu konstrukcje mogą przyjmować różne kształty (proste ściany, ale również okrągłe rusztowania) i często sięgają wysokości nawet 100 metrów. Wśród tego typu rozwiązań znaleźć można podwieszane platformy, rusztowania wiszące, trybuny czy najazdy sportowe. Inne przykłady rusztowań nietypowych to konstrukcje tunelów, reklamowe, zadaszenia, platformy eventowe. Za rusztowania nietypowe uważa się te, które spełniają poniższe warunki:
- do ich ustawienia potrzebny jest projekt przygotowany przez uprawnioną osobę,
- fasadowe o szerokości mniejszej niż 10 metrów,
- o wysokości większej niż 30 metrów,
- rusztowania z podwieszeniami lub rozszerzeniami,
- usytuowane w innej niż I strefa zagrożenia wiatrem,
- mające skomplikowaną geometrię,
- posiadające nietypowy sposób kotwienia.
Przykłady wykorzystania rusztowań nietypowych
Przykładami rusztowań nietypowych, czyli takich, w przypadku których wymagana jest zatwierdzona dokumentacja techniczna (zgodna z normami), są rusztowania usytuowane wokół platform wiertniczych, okrętów, katedr i kościołów z licznymi wieżami, baszt zamkowych, przy mostach, zbiornikach dużych rozmiarów. Jak widać, są to budowle o nieregularnych kształtach, skomplikowanej budowie. Rusztowania tego rodzaju konieczne będą wszędzie tam, gdzie dostęp do danego budynku czy konstrukcji jest utrudniony lub niemożliwe jest posadowienie rusztowania na stałym podłożu. Stąd też wiele nietypowych rusztowań jest podwieszanych, kotwiczonych bezpośrednio przy modernizowanym budynku.