Czy montowanie rusztowań wymaga specjalnych uprawnień?
Rusztowania wykorzystuje się do wielu zróżnicowanych prac i działań – często więc różnią się one między sobą pod względem budowy oraz materiału wykonania. Czy zatem ich montaż i demontaż wymaga posiadania odpowiednich uprawnień?
Czy osoba zajmująca się montażem rusztowań powinna posiadać specjalne uprawnienia?
Odpowiedni montaż rusztowania przesądza o bezpieczeństwie korzystających z niego pracowników. Dlatego podczas wznoszenia danej konstrukcji konieczne jest przestrzeganie ściśle określonych zasad w celu zagwarantowania jej wytrzymałości i odporności. Z kolei jej prawidłowy demontaż wymaga znajomości sposobów rozłączania i przechowywania poszczególnych komponentów tak, by jak najdłużej zachowały one swoje właściwości.
Co więcej, poszczególne typy rusztowań różnią się między sobą budową – w użyciu są m.in. warianty przejezdne, modułowe czy stacjonarne. Z kolei w przypadku materiału wykonania rozróżniamy m.in. rusztowania aluminiowe, metalowe czy drewniane.
Wszystko to oznacza, że budowa i rozbieranie każdego rodzaju rusztowań wymaga wdrażania ściśle określonych czynności. Wykonujący je pracownicy mają obowiązek stosowania się do ogólnych wytycznych, których źródło stanowią Prawo budowlane oraz przepisy BHP. Wymagane jest również, by osoby zajmujące się montażem i demontażem posiadały uprawnienia montażysty rusztowań. Nie dotyczy to jednak tych pracowników, którzy nie mają bezpośredniego udziału w montażu, a jedynie zajmują się np. podawaniem określonych narzędzi lub części konstrukcji.
Przedsiębiorca planujący poszerzyć kompetencje swoich pracowników może wysłać ich na szkolenie przeprowadzane w Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie lub w placówkach posiadających stosowne upoważnienie. Osoby chcące przystąpić do szkolenia muszą mieć ukończone 18 lat, a także posiadać wykształcenie na poziomie co najmniej podstawowym. Konieczne jest również przedłożenie ważnego zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy na poziomach przekraczających wysokość 3 metrów.
Kurs podzielony jest na część praktyczną i część teoretyczną, a jego ukończenie – tym samym zaś uzyskanie bezterminowych uprawnień montażysty rusztowań – wiąże się z koniecznością zdania egzaminu państwowego.